Gmina Kłodawa

Polish English French German Russian Ukrainian
Email Drukuj PDF

Stowarzyszenie „Dziedzictwo Karmelu” oraz Parafia Rzymskokatolicka p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodawie serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych do zwiedzania  zbiorów zgromadzonych w Muzeum  utworzonym przy Zespole Klasztornym w Kłodawie

Czytaj więcej

Mieszkając lub będąc przejazdem w Kłodawie, warto zwiedzić zabytkowy Zespół Klasztorny p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ten barokowy Pokarmelicki Zespół Klasztorny został w ostatnich latach gruntownie odrestaurowany, a w dawnych zabudowaniach klasztornych zostało utworzone Muzeum, do którego serdecznie zapraszamy. Warto wiedzieć, że budowla została wzniesiona na miejsce pierwotnych zabudowań zajmowanych od 1623 roku przez Ojców Karmelitów. Konsekrowana w 1766 roku, do 1864 roku zajmowana przez braci, a po opuszczeniu przez nich Kłodawy pełniąca do dzisiaj funkcje kościoła parafialnego, stanowi najcenniejszy zabytek architektoniczny Kłodawy. Rokokowe wnętrze kościoła jest jednym z najpiękniejszych we wschodniej części Wielkopolski. W kościele nadal są obecne detale będące świadectwem blisko dwustupięćdziesięcioletniej obecności karmelitów w tym miejscu.

 Zgodnie ze sztuką barokową wzniesiono także zabudowania klasztorne. Tam przywita nas przepiękny wirydarz, z którego wejdziemy do pomieszczeń muzeum parafialnego. Zgromadzono w nim eksponaty zaświadczające o historii kościoła, klasztoru i samego miasta. Wiele z nich nie było dotąd nigdzie eksponowanych. Niedawno zakończyła się renowacja obiektu, która przywróciła mu pierwotne piękno.

Mamy nadzieję, że wspólne zwiedzanie świątyni przyciągnie wielu mieszkańców zainteresowanych własną historią oraz turystów, którzy odwiedzają nasze miasto i z ciekawością wysłuchają opowieści przewodnika. 

Muzeum można zwiedzać indywidualnie oraz w grupach.

Wszystkich chętnych zapraszamy do zwiedzania pod opieką przewodnika muzealnego    w dniach: poniedziałek- piątek w godzinach 9:00 – 14:00.
Rezerwacji można dokonać telefonicznie pod numerem telefonu: 669 77 90 16


Wyjeżdżając z Kłodawy w kierunku Poznania, po lewej stronie drogi zobaczymy kościół pw. św. Fabiana i Sebastiana znajdujący się na cmentarzu parafialnym. Ten niewielki drewniany kościółek to architektoniczna perła i punkt obowiązkowy na szlaku architektury drewnianej. Wzniesiona     w 1557 roku, na miejsce wcześniejszej kaplicy, budowla pełniła przez pewien czas funkcje kościoła parafialnego. Tuż przy niej znajduje się zabytkowa osiemnastowieczna dzwonnica. 

Zachęcamy do poznawania dziedzictwa historycznego Gminy Kłodawa

Kultura Zaproszenie do Muzeum Pokarmelickiego Zespołu Klasztornego w Kłodawie

Galeria zdjęć

Mapy i szlaki


 

Pokaż Kłodawa-zintegrowe-punkty na większej mapie

 

Zobacz więcej

 

Dołącz do nas

Facebook Twitter myspace flickr youtube

 

Przewodniki