Uroczysta inauguracja Roku Kulturalnego 2007/2008 odbyła się 9 listopada 2007r w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Kłodawie. Swoją obecnością na tej uroczystości zaszczycili nas Przewodnicząca Rady Miejskiej w Kłodawie – J. Jaroniewska, Burmistrz Kłodawy – Józef Chudy, Sekretarz UMiG – Aneta Niestrawska, w imieniu Senatora RP Ireneusza Niewiarowskiego przybył p. Grzegorz Siwiński, Dyrektor CKiSZ w Koninie – Jadwiga Kujawińska, Radni Rady Powiatu w Kole – Sylwester Jóżwiak, Zdzisław Domański, Jerzy Danielewicz, radni Rady Miejskiej w Kłodawie, Komendant Komisariatu Policji p. Grzegorz Boła, dyrektor Biblioteki MG w Kłodawie p. Barbara Maćkowiak, dyrektorzy szkół, przedszkola, jednostek gminnych, zespoły ludowe, twórcy i animatorzy kultury oraz bardzo licznie zgromadzona publiczność.
Dyrektor Ewa Ochędalska przypomniała zebranym ważniejsze zdarzenia artystyczne i sukcesy zespołów ludowych, tanecznych, twórców roku 2007. Podziękowała władzom samorządowym, sponsorom, mecenasom kultury, twórcom, artystom, zespołom za podjęcie różnorodnych działań w dziedzinie upowszechniania kultury w roku 2007.
Słowa podziękowania do pracowników Gminnego Ośrodka Kultury, twórców i artystów miasta i gminy skierował p. Senator Ireneusz Niewiarowski, Burmistrz Kłodawy Józef Chudy, Dyrektor CKiSZ w Koninie Jadwiga Kujawińska, Przedstawiciel Rady Powiatu Jerzy Danielewicz, dyrektorzy szkół gminy Kłodawa.

„…Z tego miejsca pragnę serdecznie podziękować całemu gronu osób, które złotymi zgłoskami wpisały się w kulturę Ziemi Kłodawskiej. Dziękuję za Waszą pracę, gratuluję talentów i cieszę się że potraficie z nich korzystać. To dzięki Wam życie kulturalne w naszej gminie jest barwniejsze, a kłodawska kultura jest znana i ceniona nie tylko w naszej gminie czy województwie ale także poza granicami kraju. Chcę wyrazić ogromną wdzięczność za to właśnie dzieło. Jesteście ambasadorami kultury” to słowa Burmistrza J. Chudego adresowane listem gratulacyjnym do ludzi kultury.

Szczególne podziękowania podczas uroczystości otrzymali:
  • Za wybitne osiągnięcia i ogromny wieloletni wkład pracy w rozwój kultury regionu, propagowanie regionalizmu Pan mgr Jan Grzegorzewicz
  • Za wspieranie, pomoc i współorganizacje wielu imprez p. dyrektor CKiSZ w Koninie Jadwiga Kujawińska
  • Za promowanie działań kulturalnych na terenie gminy w latach 1994 – 2006 były Burmistrz Kłodawy Zdzisław Domański

Ponadto dyrektor GOK Ewa Ochędalska wyróżniła dyplomem i upominkiem 20 animatorów kultury za szczególne osiągnięcia w różnych dziedzinach sztuki (muzyka, taniec, recytacja, teatr, wystawy, hafty itp.)
Wyróżnienia otrzymali Ci animatorzy i twórcy, których działania kulturalne nie wpisują się w ich zawód czy obowiązek. Działania kulturalne podejmują z potrzeby serca tworząc przepiękne wystawy, niezapomniane zespoły, programy sceniczne, układy choreograficzne, aktywizują innych aby mogli rozwinąć się artystycznie i odnosić sukcesy.
W programie artystycznym Inauguracji pod hasłem „Ale to już było” widzowie obejrzeli fragmenty Benefisu 55-lecia pracy w amatorskim ruchu artystycznym Stanisława Szczecińskiego, występ zespołu „Grzegorzewianki”, piosenki solistek grupy wokalnej przy GOK oraz dziewięć układów choreograficznych, brawurowo i profesjonalnie zatańczonych przez dzieci i młodzież z zespołów GAMA.
Dość długi, ale dynamiczny i interesujący (w ocenie widzów) program uzupełniony był prezentacją ok. 200 zdjęć z imprez które odbyły się w 2007 roku. Na zakończenie uroczystej inauguracji Burmistrz Kłodawy, Dyrektor GOK i instruktor zespołu GAMA – Iwona Łagodzińska wręczyli grupie 10 osobowej dziewcząt i chłopców którzy, kończą swoją życiową przygodę z zespołem GAMA upominki i podziękowania za wieloletnią twórczą pracę w zespole.

Podziękowania za 9 letnią pracę w Gamie otrzymały:
  • Nadia Kujawa
  • Klaudia Kochańska
  • Anna Dusza
  • Malwina Arkuszewska
  • Magdalena Płóciennik
  • Agnieszka Sikorska

Chłopcy, (z trochę krótszym stażem w zespole )
  • Michał Okupniarek
  • Michał Taczanowski
  • Łukasz Ratajczyk
  • Piotr Chęciński.

Podziękowania otrzymali także rodzice zaangażowani szczególnie w rozwój i promocję zespołu GAMA p. Anna Kujawa, Dorota Płóciennik i Anna Ratajczyk.
Łzy wzruszenia, które towarzyszyły całej tanecznej rodzinie GAMY z pewnością udzieliły się większości widzów i uczestników uroczystości.
Piosenką w wykonaniu 100 osobowej grupy dzieci z GAMY „Ale to już było” zakończył się blisko 4 godzinny program inaugurujący sezon 2007/2008. Wszyscy uczestnicy otrzymali od organizatorów kalendarze imprez kulturalnych na rok 2008. Dodatkową atrakcją był poczęstunek gości chlebem ze smalcem i ogórkiem. W rolę kelnerów tego wiejskiego jadła wcieliły się dzieci ze świetlicy Nr 13 w Kłodawie ubrane w piękne ludowe stroje. Ponadto podziwiać mogliśmy przepiękne hafty pań z klubu „Finezja” oraz obrazy – pastele Joanny Galikowskiej z Konina. Ogólnego ładu i porządku podczas uroczystości pilnowali chłopcy z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Kłodawie.
Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowania imprezy, jej atrakcyjnego programu, sprawnego i bezpiecznego przebiegu.
Kultura Uroczysta inauguracja Roku Kulturalnego 2007/2008