Kłodawskie imprezy zainaugurowało poranne zwiedzanie okolicznych poletek z kwitnącym rzepakiem w rejonie Kłodawy i Straszkowa. W pomieszczeniach Kutnowskiej Hodowli Buraka Cukrowego w Straszkowie naukowcy, producenci i konsumenci spotkali się na seminarium, którego głównym hasłem było: „Rzepak to zdrowie dla konsumenta i dochód dla producenta”. O perspektywach uprawy tej znaczącej rośliny mówiła m.in. prof. Iwona Bartkowiak-Broda z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, a Marek Korbas z poznańskiego Instytutu Ochrony Roślin zalecał zalety zintegrowanej uprawy.

Finałowe spotkanie odbyło się na miejskim stadionie. Uroczystego otwarcia IV Krajowego Święta Kwitnącego Rzepaku dokonali m.in. dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego Andrzej Bobrowski, członek zarządu Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku Roman Białachowski, sekretarz kolskiego Starostwa Powiatowego Andrzej Tomczyk, prezes zarządu KHBC Józef Stec, burmistrz Kłodawy Józef Chudy oraz prezes Stowarzyszenia „Solna Dolina” Magdalena Bawej. Tradycją imprezy stał się ceremoniał koronacji rzepakowej królowej i króla, przeprowadzony w asyście i przy artystycznej prezentacji w wykonaniu młodszych klas miejscowego Zespołu Szkół nr 1 pod czujnym okiem Iwony Felczyńskiej. Po „odzianiu” zeszłorocznych monarchów tj. Jolanty Galemby i Krzysztofa Rogaczewskiego z królewskich atrybutów, gronostajowe szaty i korony zostały przekazane nowym „władcom rzepakowego królestwa”. Zostali nimi: Elżbieta Kałużna z Kłodawy oraz Edward Warych - dyrektor Rolniczego Gospodarstwa Doświadczalnego poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Brodach koło Lwówka Wielkopolskiego.

Jubileusz pięciolecia obchodziły tegoroczne Powiatowe Spotkania z Folklorem, którego organizatorami są od początku Starostwo Kolskie i kłodawski Gminny Ośrodek Kultury. Na estradzie zaprezentowało się aż 16 zespołów wokalnych, muzycznych i tanecznych. Prezentację rozpoczął żywiołowy występ „Małych kłodawiaków”, czyli miejscowych przedszkolaków. Potem kolejno zaprezentowali się: zespół wokalny i kapela „Kłodawiacy”, roztańczony „Mały Kościelec”, „Kościelec” i „Mały Babiak”, „Przedeczanki”, „Borowioki” z Babiaka, „Kiełczewianki”, „Nadnerzanki”, „Grzegorzewianki”, Kapela Rodzinna Cedzidłów z Babiaka, Kapela Brdowska oraz, po raz pierwszy artyści spoza powiatu, zespół „Dębowiacy” z Sompolna. Przegląd nie miał charakteru rywalizacji. Wszyscy występujący otrzymali nagrody rzeczowe, nad czym czuwała naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu kolskiego Starostwa Anna Pajor.

Integralną imprezą był zorganizowany po raz pierwszy przez stowarzyszenie „Solna Dolina” Jarmark Produktu Lokalnego, Tradycji i Partnerstwa. Na wydzielonym sektorze stadionu, pod namiotami i na stolikach swoje osiągnięcia i wyroby zaprezentowało aż 21 wystawców – ludowych artystów, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorców z terenu gmin Kłodawa, Przedecz i Chodów. Największym powodzeniem cieszyły się stoiska serwujące specjały lokalnej kuchni. Uroczystości zakończył występ „gwiazdy wieczoru”, poznańskiego wokalisty znanego zwłaszcza młodemu pokoleniu, Bartka Wrony.

zit

zdj: Występ uczniów ZSP Nr 1 w Kłodawie

zdj: Inscenizacja z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 maja w wykonaniu uczniów ZSP Nr 1 w Kłodawie wzmocniła Polski akcent.

zdj: Święto rzepaku – król Ich Wysokościami Krajowego Królestwa Rzepakowego Anno Domini 2010 zostali Elżbieta Kałużna i Edward Warych

zdj: Święto rzepaku – folklor Wśród 16 zespołów folklorystycznych występujących podczas V Powiatowych Spotkań z Folklorem był żywiołowy Zespół Tańca Ludowego „Kościelec”

zdj: Święto rzepaku - jarmark Największym „wzięciem” podczas I Jarmarku Produktu Lokalnego, Tradycji i Partnerstwa cieszyły się kulinarne specjały

zdj: Tradycja wiecznie żywa - dziewczynki tańczyły w rytm skocznych ludowych utworów.

zdj: "Jedna na milion" - tą piosenką zagrzał publiczność w ten pochmurny wieczór znany wokalista Bartek Wrona i utrzymał gorącą atmosferę przez długi czas.
Kultura Kłodawa pełna rzepaku, folkloru i lokalnej tradycji