Gmina Kłodawa

Polish English French German Russian Ukrainian

Wizyta w Oschatz (obok Drezna)

Email Drukuj PDF
Pana Adam Maliński, kłodawiak, który nie mieszka obecnie w Kłodawie, jednak miasto nasze wciąż jest dla niego bardzo ważne, wyszedł z inicjatywą zapoczątkowania współpracy pomiędzy Kłodawą i niemiecką miejscowością Oschatz, położoną niedaleko Drezna. Uzgodnił z przedstawicielem strony niemieckiej termin pierwszego spotkania, które odbyło 9 lipca 2007 r. właśnie w Oschatz. Kłodawę reprezentowali Adam Maliński oraz Paweł Rosiak, którego Burmistrz Kłodawy i Gminny Ośrodek Kultury w Kłodawie oddelegowali na ten wyjazd, ze względu na możliwości współpracy na polu kulturalnym.
Oto relacja z przebiegu wizyty przygotowana przez Adama Malińskiego, z opisem wcześniejszych działań mających na celu podjęcie współpracy polsko-niemieckiej.

W lutym 2006 roku odbyła się w Wiechlicach polsko-niemiecka konferencja "Współpraca - Partnerstwo - Tolerancja". Podczas tego seminarium autor poznał przedstawicielkę Europejskiego Centrum Młodzieży / EJC Oschatz - Katrin Frundt, za której pośrednictwem zainicjowane zostały kontakty pomiędzy kłodawskim Stowarzyszeniem "Sprawni inaczej" i stowarzyszeniem Lebenshife Oschatz (pomoc życia). W listopadzie 2006r. przebywała w Kłodawie, na zaproszenie Stowarzyszenia z wizytą roboczą 4-osobowa delegacja LEBE Oschatz. Narodziła się pierwsza nitka przyjaźni, która z pewnością się rozwinie. W maju 2007r. planowana była wizyta rolników z powiatu obornickiego i okolic.
Katrin Frundt przygotowała bardzo ciekawy program, jednak do wizyty nie doszło z powodu niedostatecznego zainteresowania wyjazdem studyjnym. W międzyczasie obowiązki Katrin Frudnt przejął Rene Werner, który kontynuował obfitą korespondencję z autorem relacji.
Jeszcze przed wakacjami Rene Werner przesłał do Kłodawy założenia programu „Flyer”, do którego zaprosił przedszkola i szkoły podstawowe. Istota projektu polega na tym, iż dzieci przesyłają przy pomocy internetu informacje o swoim kraju, typowych potrawach, przedmiotach, piosenkach, muzyce itd. Rene Werner koordynuje pracą z młodzieżą w ramach swoich obowiązków pracy w Urzędzie Miejskim w Oschatz i pragnie bardzo nawiązania prawdziwej współpracy w zakresie wymiany szkolnej, kulturalnej i sportowej. W trakcie intensywnej korespondencji narodził się pomysł krótkiego spotkania roboczego w Oschatz. Autor przysyłał informacje o korespondencji z Oschatz niezwłocznie do Urzędu Miasta i Gminy w Kłodawie i placówek oświatowo-kulturalnych. Korespondencja w j.niemieckim wysyłana była także do nauczycielki języka niemieckiego w kłodawskim Zespole Szkół Ponadpodstawowych - Iwony Ćmielewskiej.
Aby takie spotkanie było maksymalnie efektywne Izabela Nowakowska przygotowała zestaw niezbędnych danych o szkołach, zespołach młodzieżowych i klubach sportowych.
Burmistrz Kłodawy Józef Chudy wydelegował pracownika Gminnego Ośrodka Kultury Pawła Rosiaka. W dniach 8 – 9 lipca br. przebywali w Oschatz Paweł Rosiak oraz były mieszkaniec Kłodawy - autor relacji oraz Szymon Solarski – uczeń Liceum Profilowanego w Objezierzu mający za zadanie dokumentowanie wizyty przy pomocy kamery i aparatu fotograficznego a także Arkadiusz Stokłosa - absolwent ZSZ w Obornikach.
Podróż z Poznania przez Frankfurt nad Odrą - Cottbus - Priestewitz trwała od godziny 6.22 do 14.19 w Oschatz, gdzie na gości oczekiwał Rene Werner.



Korzystając w pięknej słonecznej pogody zwiedzono najpierw obiekty należące do EJC, a następnie liczne urządzenia sportowe, w tym plac do jazdy skatepool, jeden z pięciu tego typu w Europie, tereny byłej Krajowej Wystawy Kwiatów 2006, mini ZOO, plac do jazdy elektrycznymi samochodami dla dzieci, Różany Staw z możliwością pływania łódkami wiosłowymi, Stare Miasto z renesansowym Ratuszem i wizyta w biurze informacji turystycznej, czynnym w niedzielę do 18-tej pozwoliła na zebranie wiadomości o bogatej historii i atrakcyjnej ofercie turystycznej regionu położonego w połowie drogi pomiędzy Lipskiem i Dreznem. Wyjątkową atrakcją okazała się wspinaczka na 75 - metrową wieżę kościoła St. Aegidien i wspaniały widok na okolice Oschatz ( przy dobrej widoczności można zobaczyć nawet pole Bitwy Narodów pod Lipskiem z 1813 roku).
Po wspinaczce na prawie 300 stopniach schodów zwiedzono Muzeum - Mieszkanie na Wieży Dzwonnika. Gości z Polski podjęto kawą z ciastem i rozwinęła się wstępna rozmowa o możliwościach potencjalnej współpracy.
Wieczór w Parku Wodnym był doskonałym wypoczynkiem po tak urozmaiconym dniu. Wieczorna cisza sprzyjała wypoczynkowi i zebraniu sił na następny, bardzo pracowity dzień.
W poniedziałkowy ranek 9 lipca 2007 roku Rene Werner zaprosił przedstawicieli oświaty, kultury, sportu i ochotniczych straży pożarnych. Do Lehmhaus ( dom z gliny ). Przybyli między innymi Manja Fleischer - Oschatz - Park, Anne Marie Beer - LEBE Oschatz, Maria Kramm z Centrum Młodzieżowego Freizeitzentrum Dyrektor Grudschule " Collmblick " Pani Miller i kierownik zajęć pozalekcyjnych - Pani Poschel Falk Zschabitz SV Markwitz ( Stowarzyszenie Sportowe ) oraz Madelaine Fellmann - Fechtsverein/Tanzgruppe. Uczestnicy spotkania przedstawili swoje instytucje, strukturę, wiek i zainteresowania młodzieży szukając form możliwej współpracy. Paweł Rosiak oraz autor - pełniący rolę tłumacza przedstawili potencjał szkolny, kulturalny i sportowy miasta i gminy Kłodawa.



W trakcie spotkania wytworzyła twórcza atmosfera i duch współpracy jako dobry prognostyk na przyszłe kontakty. Autor poinformował o możliwościach wsparcia finansowego przez Fundację Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieżowa ( www.pnwm.org - informacja o niej poniżej ) a Rene Werner o formach pomocy ze strony miasta Oschatz i Landu Saksonia / Sachsen. Anna Kathrin Beer przypomniała swoje wrażenia z wizyty w Kłodawie w listopadzie 2006 roku, wspominając wielką gościnność i serdeczność kłodawskich gospodarzy Stowarzyszenia " Sprawni Inaczej " i domową atmosferę gospodarstwa państwa Szydłowskich w Cząstkowie.
Bardzo przydatne okazały się materiały informacyjne i wizualne o Kłodawie, które rozdane zostały uczestnikom spotkania. Rene Werner chwalił walory smakowe kłodawskiego piwa.



Na zakończenie konferencji wykonano pamiątkowe zdjęcia. Udano się na stadion FSV Oschatz. Na stadion przybyli też przedstawiciele miejscowych mediów, między innymi z gazety " Oschatzer Allegemeine ". Przeprowadzony został wywiad, w którym zapytano o wrażenia z pobytu w Oschatz i o wyniki rozmów. Dziennikarze zostali poinformowani o przebiegu rozmów i dalszych planowanych działaniach, idei przyjazdu nauczycieli i reprezentantów młodzieżowej OSP, sportu i kultury do Kłodawy jesienią br. celem przygotowania konkretnych projektów: wakacyjnego spotkania dzieci i młodzieży, spotkań sportowych : piłka nożna, ręczna, tenis stołowy, wymiany zespołów tanecznych z okazji dni miasta.



Aby te projekty się udały, niezbędne jest bliższe wzajemne się poznanie i utworzenie stałych zespołów roboczych w obu miastach, które wspierałyby budowę współpracy poczynając od najmłodszych. Zwiedzając stadion pokazano też boisko ze sztuczną nawierzchnią - sztucznym trawnikiem, Centrum Młodzieżowe, gdzie do południa spotykają się seniorzy, a popołudniu dzieci. Oprowadzała Maria Kramm, pokazując m.in. pomieszczenie przeznaczone do realizacji programu Flyer wyposażone w ręcznie wykonaną podłogę z puzzli przedstawiające poszczególne kraje i kontynenty - przybliżyło to gościom ideę projektu.



Wykorzystując możliwość dostępu do internetu goście pokazali strony internetowe www.klodawa.wlkp.pl oraz www.lago2006.de, http://www.in-oschatz.de, www.pnwm.org. Urządzenie Centrum Młodzieży było możliwe dzięki realizacji projektu LEADER plus, o czym informowały tablice wewnątrz i na zewnątrz obiektu.
Podsumowanie krótkiej wizyty zapoznawczej miało miejsce w EJC Oschatz a następnie to raz jeszcze przejażdżka po mieście w kierunku do dworca kolejowego, z którego ciekawostka kursuje prywatna kolej Lauzitzer Bahn do Gorlitz (jazda 3 - godzinna) bez przesiadki do Polski. Podróżni jednak po wykupieniu biletu w automacie Sachsen Ticket pojechali do Drezna ( godzina jazdy pociągiem ) a potem z Drezna do Gorlitz ( 1,5 godziny ) do granicy. W Gorlitz oczekiwał już pociąg do Wrocławia, gdzie dotarto po ponad 3 - godzinnej jeździe. Wrocław wraz z jego bogatą architekturą można podziwiać w dzień i noc. Dwie godziny wolnego czasu dały możliwość podziwiania tego pięknego nadodrzańskiego miasta. W środku nocy podróżni dotarli do domów. Szymon Solarski wykonał ponad 400 zdjęć aparatem cyfrowym jako dokumentację tego wyjazdu.

Już we wtorek ukazał się pokaźny artykuł w gazecie codziennej Oschatzer Allegemeine a poczta mailowa zaczęła na nowo funkcjonować. W mailu do autora Rene Werner wyraża swoje przekonanie o dalszej , konkretnej współpracy i jest to optymistyczne przesłanie co do przyszłości kontaktów Kłodawa - Oschatz. Ziarenko zostało zasiane, tylko od tego, czy będzie ta przyszła roślinka należycie pielęgnowana, zależeć będzie sukces świeżo nawiązanej współpracy.

Adam Maliński

Życie w Kłodawie Aktualności Wizyta w Oschatz (obok Drezna)

Galeria zdjęć

Mapy i szlaki


 

Pokaż Kłodawa-zintegrowe-punkty na większej mapie

 

Zobacz więcej

 

Dołącz do nas

Facebook Twitter myspace flickr youtube

 

Przewodniki