Od 2 do 5 czerwca 2016 r.  przebywała w Oschatz (Saksonia) delegacja z Kłodawy na czele z Burmistrzem Kłodawy Robertem Olejniczakiem  na zaproszenie władz samorządowo- administracyjnych Oschatz. Do Oschatz przybyli : Robert Olejniczak - Burmistrz Kłodawy, Dorota Galus - Sekretarz Gminy, Jacek Zieliński- wiceprzewodniczący Rady Miejskiej oraz zespół Gama w składzie 14-stu osób z opiekunkami. Gości z Kłodawy powitali Andreas Kretschmar - Nadburmistrz Oschatz oraz pracownicy Ratusza - pani Seidel i Rene Werner.

Zwiedzono wspólnie tereny  Wystawy Ogrodniczej znajdującej się w Parku Oschatz. Rozmawiano  o genezie  tej inicjatywy władz komunalnych i o inwestycjach związanych z Krajową Wystawą Ogrodniczą z roku 2006  i sposobach wykorzystania terenów wystawowych dla społeczności lokalnej. Wieczorem  delegacja z Kłodawy i przedstawiciele władz Oschatz spotkali się na terenie Europejskiego Campu Młodzieżowego EJC, gdzie młodzież obu miast prowadziła wspólny trening taneczny.

W piątek 3 czerwca  delegacja z Kłodawy oprowadzana przez Andreasa Kretschmara mogła zapoznać się z praktyczną realizacją programu rewitalizacji  Starówki w Oschatz, zwiedzając Ratusz, Śródmieście, Stary i Nowy Rynek, kościół Św. Aegidien. Zapoznano się z najnowszą inwestycją - budową budynku do zajęć pozalekcyjnych szkoły podstawowej w Oschatz. Popołudniu rolę gospodarza przejął zastępca Burmistrza Oschatz   - Joerg Bringewald i razem zwiedzono Zakład Aktywizacji Zawodowej dla Niepełnosprawnych Lebenshilfe. Oprócz  zajęć z przysposobienia do zawodu  niepełnosprawni wykonują  różnego typu  proste czynności  montażowe, przygotowują opakowania, urzędzenia elektryczne, metalowe,  pracują na stołówce, w pralni, prasowalni, ogrodnictwie, pielęgnują tereny zielone należące  do miasta i  innych instytucji. W Oschatz znajdują się  również mieszkania opiekuńcze i infrastruktura socjalno- opiekuńcza dla niepełnosprawnych, co pokazano gościom z Kłodawy.
W sobotę 4 czerwca delegacja uczestniczyła w uroczystym otwarciu Wystawy Ogrodniczej razem z delegacją czeską. Atrakcją tego dnia były występy zespołów  tanecznych, w tym prawdziwą furorę zrobił występ zespołu GAMA. Następnie wraz z gospodarzami zwiedzano Wystawę Ogrodniczą.
W niedzielne przedpołudnie gospodarze miasta Oschatz zaprosili gości z Kłodawy na uroczyste otwarcie rajdu starych samochodów i motocykli, nabożeństwo ekumeniczne na terenie wystawowym i na przyjęcie z okazji 25 lecia lokalnej gazety codziennej Oschatzer Allgemeiner. Przed  odjazdem z Oschatz w czasie pożegnania wymieniono się upominkami pochodzącymi z zaprzyjaźnionych miast, podziękowano za pobyt i ciekawy program.  Nadburmistrz Oschatz został zaproszony wraz z delegacją do złożenia rewizyty w Kłodawie. W listopadzie tego roku mija 10 rocznica od pobytu pierwszej delegacji z Oschatz w Kłodawie.

Wyjazd delegacji kłodawskiej był możliwy dzięki dofinansowaniu, które gmina otrzymała z organizacji Polsko Niemiecka Współpracy Młodzież z Poczdamu.

Relację z pobytu przygotował Adam Maliński uczestnik i tłumacz strony polskiej.

Życie w Kłodawie Aktualności Relacja z wizyty Burmistrz Kłodawy z delegacją i zespołem Gama w Oschatz (Niemcy)