Gmina Kłodawa

Polish English French German Russian Ukrainian

Światowy Dzień Zdrowia pod hasłem "Zdrowe bicie serca"

Email Drukuj PDF

Światowy Dzień Zdrowia pod hasłem 7 kwietnia 2013 roku na całym świecie obchodzony będzie Dzień Zdrowia, który w tym roku przebiega pod hasłem „Zdrowe bicie serca”. Święto zostało ustanowione przez Światową Organizacje Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 roku w dniu 7 kwietnia, tj. w rocznicę powstania WHO.

 

 

Celem obchodów Światowego Dnia Zdrowia jest zwrócenie uwagi na najważniejsze problemy zdrowotne społeczeństwa. W tym roku motywem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia jest nadciśnienie tętnicze. Głównymi celami kampanii prowadzonej w ramach Światowego Dnia Zdrowia 2013 jest: zmniejszenie zawałów serca i udarów mózgu, przez podniesienie świadomości społeczeństwa na temat przyczyn i skutków nadciśnienia tętniczego oraz zwiększenie wiedzy w zakresie zapobiegania wysokiemu ciśnieniu krwi i jego powikłaniom. Organizatorzy zalecają także regularną kontrolę ciśnienia krwi.

Wysokie ciśnienie krwi obciąża tętnice i serce, zwiększając prawdopodobieństwo zawału serca, udaru mózgu i choroby nerek. Corocznie choroby układu krążenia są przyczyną 42% ogółu zgonów w Europejskim Regionie WHO.

Z danych WHO wynika, że 13% ogółu zgonów na świecie w 2009 roku miało związek z wysokim ciśnieniem krwi, co oznacza, że jest to główny problem zdrowia publicznego na całym świecie. Nadciśnienie tętnicze jest przyczyną 22% zawałów serca w Europie Zachodniej i 25% w Europie Wschodniej.

O wysokim lub podwyższonym ciśnieniu krwi, czyli o nadciśnieniu tętniczym mówimy wówczas, gdy ciśnienie tętnicze w kilkukrotnych pomiarach przekracza wartości uznane za prawidłowe. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami przyjętymi przez Światową Organizację Zdrowia wartość ciśnienia krwi wynosząca 140/90 mmHg stanowi granicę między ciśnieniem prawidłowym (norma: <130/85 mmHg) a podwyższonym. Nadciśnienie tętnicze oznacza wzrost wartości ciśnienia powyżej 140/90 mmHg niezależnie od wieku pacjenta, potwierdzone kilkoma pomiarami.

Niepokojące jest, że  tylko 12 % osób z nadciśnieniem jest właściwie leczonych. – Pacjenci zażywają leki, gdy jego wartości są podwyższone, kiedy się obniżają przestają to robić – tłumaczy prof. Paulin Moszczyński ekspert Akademii Centrum Zdrowia Tuchów. Tymczasem potrzebna jest konsekwencja, by uchronić się przed odległymi skutkami choroby. U zdecydowanej większości pacjentów z tym schorzeniem rozpoznaje się tak zwane nadciśnienie samoistne. Wśród jego przyczyn podkreślany jest udział genów, a więc dziedziczności oraz diety i stresu. By unikać nadciśnienia trzeba rzucić palenie, zredukować masę ciała do pożądanej i rozpocząć regularne ćwiczenia.

Towarzystwa kardiologiczne preferują dietę śródziemnomorską. – Zalecam zwiększenie spożycia warzyw i owoców oraz produktów zbożowych, a także nasion roślin strączkowych, ryb i owoców morza oraz ograniczenie tłuszczów zwierzęcych  i soli – radzi prof. Moszczyński. Dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać sześciu gramów, tymczasem zjadamy jej dwa, a nawet trzy razy za dużo. Zamiast  niej można stosować zioła. - Warto sięgać po zieloną herbatę, czarne porzeczki, aronię i żurawinę, a nawet lampkę wina do posiłku – radzi specjalista.

Ciśnienie do bezpiecznego poziomu można obniżyć już w ciągu miesiąca. Trzeba uważać na nagły wysiłek, ale przy umiarkowanym nadciśnieniu można pływać i biegać. Czasami by zrzucić zbędne kilogramy wystarczą godzinne spacery albo regularne półgodzinne wycieczki rowerowe.

Życie w Kłodawie Zdrowie Światowy Dzień Zdrowia pod hasłem "Zdrowe bicie serca"

Galeria zdjęć

Mapy i szlaki


 

Pokaż Kłodawa-zintegrowe-punkty na większej mapie

 

Zobacz więcej

 

Dołącz do nas

Facebook Twitter myspace flickr youtube

 

Przewodniki